Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

3 dôvody, prečo nekupovať bitcoin (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Potenciál bitcoinu predtým bol iný.

A nejak sa na to zabúda popri všetkej tej polemike.

Bitcoin bol od začiatku považovaný skôr za "Uchovateľ hodnoty" než za "Prostriedok výmeny". Pretože ho je presne stanovený počet 21 miliónov a nedá sa rozmnožiť.

Zatiaľ čo dnešné fiat peniaze nie sú ako "uchovateľ hodnoty" vôbec vhodné, pretože ich celosvetovo pribúda v objeme 200 miliárd USD každý mesiac, čo pomaly stráca ich hodnotu aj ako "prostriedok výmeny", najmä, keď sa ich snažíte vymeniť za niečo so spozdením napr. 3 roky...

Takže pre bitcoin nie je až tak potrebná platobná infraštruktúra, platobné terminály a pod., stačí aby niekto, kto ho nakúpi, o 30 rokov mohol predať ďalšiemu, ktorý ho taktiež bude považovať za "hodnotu" a o ďalších 30 rokov ho zase odovzdá ďalej.

Lenže tu sa do toho vždy zamieša štát, pretože potom ľudia odmietnu jeho peniaze a potom príde o inflačnú daň a nebude môcť neobmedzene prerozdeľovať ("regulovať"). Takže oproti štátnej násilnej moci nemá bitcoin žiadnu obranu, vydrží len tak dlho, pokým je slobodný internet, teda zostáva mu už iba zopár rokov. Potom bude bezcenný.
 

 

Lenže ak bitcoin nebude mať platobnú infraštruktúru, terminály a bude slúžiť ako digitálne zlato, tak ľudia si v takom prípade nebudú môcť dovoliť odmietnuť fiat peniaze, pretože by nemali za čo žiť. Problém môže nastať skôr v tom, že síce budeme vlastniť tisíce v bitcoinoch ale banky nám ich nebudú chcieť zameniť za fiat peniaze, ktoré potrebuješ k životu. A to sa deje už aj dnes.
 

To vôbec nie je problém !

Problém je nasledovný :
Je nemožné zaplatiť pekárovi alebo murárovi môjho domu uncou zlata alebo striebra (aj keď to obidvaja chceme), pretože by sme si odsedeli v base 4 roky. Nepotrebovali by sme banky, terminály. Z tohto pohľadu nie sme vôbec slobodná spoločnosť.

Porovnať sa to dá s bitcoinom tak, že po vykonaní prác by som murárovi poslal 1,3 BC na jeho wallet cez internet a obidvaja by sme boli spokojní. Za BC by sa nakúpilo aj v obchode bez darmožrátnych bánk.

A to je to - štát by nebol spokojný, pretože čarovné slovíčko a hlavný prostriedok neslobody v súčasnom svete - DPH. A bez "štátneho DPH" by veľa ničnerobiacich mafiánov muselo začať pracovať v tejto spoločnosti ak by chceli mať niečo do úst a nie zadarmo ako doteraz.
 

 

Bitcoinom sa už dá platiť za niekt služby aj na Slovensku, ale je ich veľmi málo. Dokonca aj sú nejaké bankomaty na bitcoiny. V Čechách a Nemecku sú už oveľa, obchodov a kaviarní, kde sa dá platiť bitcoinom je oveľa, oveľa viac.
Celý problém bitcoinu je akurát v tom, že štát ho nemôže zdaňovať, čiže ako píšeš, muselo by sa začať pracovať.
 

prosim o dokaz

toho tvrdenia o nemoznosti zaplatit zlatom a byt za taku transakciu odsudeny. Podla mna blbost. A este vacsia o tom,ze by sme nepotrebovali banky a terminaly. Preco asi kua tie banky vznikli? No prave preto, aby si nemusel stale vsetko zlato a striebro drzat doma a prevazat ho so sebou.Terminal mas vsade tiez preto, aby si sa nemusel starat, ci mas u seba momentalne dost hotovosti. Je to len o komforte a bezpecnosti, nicom inom.
.
"Za BC by sa nakúpilo aj v obchode bez darmožrátnych bánk.". Ano,akurat ze poplatky u tych nenasytnych bank su RADOVO nizsie ako u bitcoinu, o rychlosti transakcie ani nehovorim (pokial sa bavime o nakupoch v obchodoch a nie nakupe z druheho konca planety).
.
"hlavný prostriedok neslobody v súčasnom svete - DPH". Co tak si radsej nastudovat nieco o tom,nez to napisem. Povedat ze hlavny prostriedok neslobody je DPH,je blbost ako traky, najma bez nejakeho podkladu.DPH tu nebola vzdy, boli dane z obratu,maloobchodne avelkoobchodne cenniky, bolo tu snad v tej dobe slobodnejsie? Ano,suhlasim, ze sa na nej castokrat nabaluju zlocinecke skupiny, ale to ma byt "hlavny dovod neslobody?" Nie, ten je uplne inde. Je v tom,ze tu mame stale mafiu aj v pravnom aparate. Ked by sa kazdy vedel dovolat spravodlivosti a zlo by bolo spravodlivo potrestane aj na najvyssich miestach,tak by sa zilo lepsie.
 

Re Bobby/platba zlatom

Booby, v právnom systéme demokratických krajín je možné dohodnúť platby čímkoľvek, pokiaľ je pomer vymieňaných hodnôt adekvátny. V prípade zlata je takisto problém platobná infraštruktúra - za rožky by sme platili miligramami.

Keby som bol murár, nechcel by som platbu v BTC, pretože momentálne by to bola lotéria. Tri dni by som sa tešil, ako zarobil, ďašie 4 dni by som potom nadával, ako som málo zapýtal. Ja nezdieľam vieru permanentného rastu BTC vo veľmi dlhom období. Je to rovnaké nič ako zlato, ktorého hodnota spočíva iba v tom, že dostatočné množstvo ľudí v ňu verí.
 

Lenže peniaze ani nemajú slúžiť

ako "uchovateľ hodnoty", to nie je ich funkcia. Peniaze boli vynájdené aby uľahčovali výmenu tovarov a služieb.

Prvé peniaze v podstate vznikli tak, že si prišiel na trh, doviedol si tam dve kravy, ktoré si chcel vymeniť za ostatný tovar, ktorý si potreboval, a aby si nemusel organizovať nejakú zložitú výmenu cez nejaký medziprodukt, ktorého ti stačí ďaleko menej ako je hodnota kravy, tak ti niekto mocný (s vojakmi) , kto ten trh riadil, dal za tvoje kravy nejakú poukážku, ktorú uznávali aj ostatní účastníci trhu a ktorá sa pri opustení trhu nejako zúčtovala. Pôvodne nemalo zmysel si tú poukážku odniesť - na iných trhoch platila inakšia, resp. aj na tej tvojej bolo priamo napísané, že má hodnotu jednej kravy, z ktorej ti postupne odpočítali vrece múky. Až neskôr sa to vyvinulo do trvalých poukážok a keď sa tieto začali zneužívať, tak sa začali vyrábať z cenných materiálov, napr. zo zlata a striebra.

Lenže cenné kovy sa (z rôznych dôvodov) neosvedčili, začali byť nahrádzané bankovkami, čo sú v podstate len sofistikovanejšie poukážky, ktoré je ťažšie falšovať. Stále však platí pôvodný princíp - peniaze by mali vznikať spolu s tovarom/službou resp. odrážať ich objem. Čo sa zmenilo je, že po skončení transakcie už táto poukážka nezaniká a tak sa znej stal aj "uchovávač hodnoty" (čo je svojim spôsobom nešťastné, keďže vnútornú hodnotu nemajú). Tým sa systém skomplikoval, ale napriek tomu sa ho centrálne banky(podporované štátnou mocou) snažia pomerne úspešne riadiť, čoho dôkazom je celkový rozvoj. Štátna moc aj vynucuje akceptáciu svojej meny na svojom území, reguluje používanie iných mien a trestá jej falšovanie, čo je veľmi dôležité.

Autori bitcoinu sa upriamili na jedinú funkciu peňazí - na tú najmenej významnú - na uchovávanie hodnoty. A aby túto funkciu doviedli k dokonalosti, obetovali všetky ostatné. Bitcoin nemá ani najmenšiu väzbu na produkciu tovarov a služieb, nie je chránený a presadzovaný nijakou mocou. Ak ti obchodník povie, že ho neakceptuje, alebo si stanoví neadekvátnu cenu, môžeš sa sťažovať na lampárni. Ver, že skôr či neskôr sa príde aj na spôsob ako bitcoin falšovať (resp. falšovať systém, ktorý ho overuje)- darmo sa budeš oháňať úžasným kódom a šifrovaním, bežný zákazník ho nevidí. A ak sa to podarí (nebudem teraz vymýšľať spôsob, nevyznám sa v tom), falšovateľa nebude nikto naháňať (ktorý štát by to mal robiť, prečo a za aké peniaze?). A sa bitcoin znehodnotí vstupom ďalších kryptomien, štát opäť nezasiahne.

Ty chápeš štátnu moc vo vzťahu k peniazom ako zlo. Lenže, v skutočnosti, na peniazoch je cenná najmä tá moc. Bez nej by nefungovali.

Bitcoin ako "uchovávač hodnoty" je zaujímavý psychologický experiment -či ľudia budú dlhodobo ochotní priznávať hodnotu niečomu, čo ju vôbec nemá. Ak áno, stane sa z neho akési virtuálne zlato, ale nie mena. Ak nie...
 
Hodnoť

 

Mne sa tento blog celkom páči. Hodnotím to ako triezvy pohľad na vec. Momentálne je bitcoin pre bežného človeka ako platidlo nepoužiteľný. Myslím si, že aj spolu s ostatnými kryptomenami, slúži najmä ako nástroj pre špekulantov, ktorí sa pod prísľubom vysokého zisku, snažia ľudí okradnúť. To je to, čo majú digitálne peniaze spoločné s BMG Invest a podobnými podvodmi. Dá sa na tom zarobiť, ale je to hazard. Keď už má človek finančné prostriedky navyše, je množstvo lepších spôsobov, ako ich zhodnotiť.
 

niezeby som bol nadsenec

kryptomien v zmysle investicii, ale co sa tyka zhodnotenia, neviem ci existuje vela lepsich sposobov, ako zhodnotit peniaze (pokial sa clovek trafi v spravny cas do spravnej kryptomeny). Pokial existuju lepsie sposoby, sem s nimi prosim :)
 

 

Ja s tebou úplne nesúhlasím, že kryptomeny sú len pre špekulantov. Jasné, v každom odvetví sa nájdu ľudia, ktorí chcú zarobiť na úkor druhých - v tom nie sú kryptomeny výnimkou. Ale keď sa pozrieš na vývoj peňazí, v minulosti sme vymieňali tovar za tovar a teraz platíme jedným klikom cez mobilnú aplikáciu. Teraz hodnota Bitcoinu ešte dosť kolíše ( https://kriptomat.io/sk/virtua... ), ale keď sa v budúcnosti ustáli, budú pribúdať ďalší predajcovia, ktorí budú akceptovať kryptomeny ako platidlo. A kým sa kurz ustáli, ak sa trochu vyznáte a nestrieľate naslepo, investícia do kryptomien môže priniesť pekný zisk.
 
Hodnoť

bitcoin spolocnosti

Hodnoť

 

Zaujímavý článok, ale pár vecí mi tam nesedí. Napr. toto:

"Tiež sa objavujú pochybnosti o jeho decentralizácii, pretože vzhľadom na technológiu, na ktorej beží, je teoreticky možné, aby sa jedna skupina ľudí zmocnila všetkých bitcoinov."

Centralizácia v tomto kontexte nespočíva v tom, že niekto, alebo nejaká skupina akumuluje kapitál, ale v tom, že niekto má výsadné právo emitovať peniaze. Pri fiat menách sú to centrálne (emisné) banky.
Pri kryptomenách žiadna centrálna banka neexistuje. Bitcoin sa neemituje, ale "ťaží". Proces ťažby nebudem opisovať, ale dôležité je, že ťažiť a následne uvádzať do obehu Bitcoin môže každý, kto chce. Takže ide o proces, ktorý je dokonale decentralizovaný. Je tu istá podobnosť so zlatom - tiež neexistuje nijaká inštitúcia, ktorá by vyrábala uvádzala do obehu zlato. Všetko zlato, ktoré je dnes v obehu niekto vyťažil, či už veľké firmy, alebo drobní zlatokopovia niekde na Klondike.
 

 

Myslel som to tak, že pri tzv. 51% útoku sa daná skupina ľudí alebo jednotlivec môže zmocniť kontroly nad celou sieťou. Mohli by zabrániť ostatným minerom v ťažbe, čiže v emisii bitcoinu. Mohli by blokovať transakcie a mohli by tiež využívať tzv. double spending, čiže jedným bitcoinom by mohli zaplatiť dvakrát.
 
Hodnoť

článok žial je iba

zlátanina.... Autor evidentne nevie viaceré veci. Dnes ale môže uverejniť ako blog či článok hocikto, hocičo. Aj to, čomu sa nerozumiem..
Bitcoin nie je možné ovládnuť tak ako si to jednoducho autor predstavuje. Éra kvantových počítačov, ktorá možno príde je hrozbou pre šifrovanie. Pokiaľ ale skutočne za X rokov sa podarí zostaviť fungujúce kvantové počítače, tak problém nastane celosvetovo. Nielen s bitcoinom, ale so všetkým, čo používa šifrovacie metódy. Technológia sa ale vyvíja a nepochybujem, že v čase ked príde kvantová éra bude aj ochrana pred ohromnou výpočtovou silou.. Inak by to mohli zabaliť všetky banky, bankomaty, sieťové služby,internetové firny, eshopy..inak pvoedané, svet tak ako poznáme by prestal existovať. Autor má navyše nedostatky o bitcoine, bitcoin nie je pasívum, ale technológia, ktorá sa vyvíja. Rýchlosť transakcií a poplatky rieši tím vývojárov už teraz. V roku 2018 príde Lightning Network, ktorý rieši práve tento problém.
Skutočné ohrozenie bitcoinu je niekde inde - v ľuďoch. Bitcoin je totižto najsilnejšia zbraň proti tlačeniu bezcenných peniazov od centrálnych bánk, a banky + politici to dobre vedia. Preto sa čoraz hustejšie objavujú hanlivé správy práve z týchto kruhou. A bitcoin stojí na dôvere medzi ludmi, ktorí majú v rukách niečo, čo im štát, politici a nikto nemôže zobrať, ak bitcoin uznajú ako hodnotu medzi sebou. Pokiaľ politici a banky budú stupňovať svoj tlak na bitcoin,( zákazmi a obmedzeniami), tak samozrejme to bude mať negatívny tlak na btc. Ovšem BTC sa im zlikvidovať nepodarí, nakoľko čoraz viac ludí okrem špekulatívneho nárastu ceny vidí aj niečo iné: dom, auto, peniaze v banke.. to všetko mi štát môže zobrať... krypto menu ak mám privátne kľúče v hlave - NIKTO. a o tom je a bude bitcoin
 

vytlačenie bezcenných peňazí niečím

ešte bezcennejším? Perfektný nápad. :-D

Peniaze bývajú viazané na ekonomiku a ich cena/hodnota je daná cenou tovaru,ktorý za ne v danej krajine kúpiš. Od tej sa odvíja aj vzájomný kurz, hoci tam je to trochu zložitejšie (záleží aj od veľkosti krajiny(ín), v ktorej mena platí, od ich zapojenosti do medzinárodného obchodu a p. Bitcoin nie je viazaný na nijakú ekonomiku a nijakú krajinu - z tohto pohľadu je jeho (vnútorná) hodnota nulová. Cena momentálne nulová nie je, pretože tá sa odvíja od ochoty ľudí si ho kupovať a predávať z dôvodu špekulácií. Ale to z neho nerobí "cenné peniaze" - vôbec nejde o menu.

Ty si síce chcel povedať niečo iné - "bezcennými peniazmi"nesprávne nazývaš tzv. inflačné peniaze emitované vo vyššom množstve, než je vhodné pre danú ekonomiku. K tomu síce čiastočne dochádza, ale to nerobí peniaze bezcennými - určite mi nebudeš ochotný všetky svoje "bezcenné" peniaze zadarmo poslať, naopak s pýchou vypisuješ, koľko "bezcenných" dolárov dostaneš za svoj "cenný" bitcoin.

Bitcoin, samozrejme, vôbec nie je chránený pred infláciou. Len uňho vyzerá trochu inak ako u štátom kontrolovanej meny. Vyplýva z toho, že nie je viazaný na nijaký štát a nikto teda nemôže nikomu zabrániť vytvárať tisíce a milióny ďalších kryptomien. Tie "úžasné vlastnosti" bitcoinu by mali nejaký význam, pokiaľ by BTC ostal jedinou svetovou menou, alebo aspoň jedinou kryptomenou. Ale neostal a neostane.Onedlho nastane doba "kto is ešte nevytvoril vlastnú kryptomenu, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu". A pri takomto vývoji sa môže stať nanajvýš to, že niektoré z kryptomien, možno práve BTC, keďže bol prvý, si udržia cenu historickej kuriozity. Ale to z neho neurobí menu a nespasí svetovú ekonomiku.
 

Dve poznámky

1. Entuziasti (a novinári) nerozlišujú medzi pojmami peniaze, mena, platobný prostriedok. Z toho vyplývajú mokré sny o cene 100.000 USD/BTC a platba čisto kryptomenami. Nie sú schopní prijať, že z hľadiska platby je 1€ a 1 BTC len elektronický zápis. Líšia sa iba spôsobom emisie. Nie sú schopní prijať, že hodnota peňazí je úmerná hodnote statkov a služieb, pričom každá nerovnováha sa prejaví buď rastom cien alebo nedostatkom/prebytkom statkov. Proste absentuje u nich chápanie prepojenia medzi reálnou ekonomikou a financiami

2. Bitcoin a kryptomeny s konečným počtom menových jednotiek majú deflačný charakter. Ak by sme chceli hnať predstavu deflačnej meny do úplných dôsledkov, žili by sme v ekonomike, kde klesajú ceny a mzdy. Výmena statkov a služieb by sa obmedzila na minimum, pretože každý by odkladal spotrebu. V dôsledku tohoto by zanikla potreba úverovania, pretože náklady na dlh by boli u dlžníka obrovské.
 

Zvedavá otazka

Bolo by pre nejakú kryptomenu výhodné, ak by nemala deflacny charakter, ale jej množstvo by nejakým striktne stanoveným algoritmom v čase pribúdalo (povedzme 1 % ročne) ?
 

re zeleny7

Ak máme uvažovať o mene s jej všetkými atribútami, tak potom by bolo najideaálnejšie, aby zmeny množstva boli úmerné zmenám HDP (ekonomickému rastu).
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Po prvé: to že o niečom nepíšem, neznamená že o tom neviem alebo, že tomu nerozumiem. O Lightning Network samozrejme viem ale opisoval som momentálnu situáciu, kedy sú transakcie stále pomalé a drahé.

Po druhé: kde som napísal, že ovládnutie bitcoinu je jednoduché? Napísal som, že je to síce možné ale je to také malé sci-fi. Proste som to chcel spomenúť, pretože niečo také existuje a prišlo mi to zaujímavé.

Po tretie: nikde som nepísal, že bitcoin je pasívum. Napísal som, že je to aktívum. Ak si to teda myslel tak, že bitcoin nie je aktívum ale je to technológia, tak v tom nemáš pravdu, pretože slovíčkom bitcoin sa označuje aj technológia aj minca, čiže aktívum. Podľa knižky spomínanej v článku, len treba rozlišovať Bitcoin s prvým veľkým písmenom, čo označuje technológiu a bitcoin s prvým malým písmenom, čo označuje mincu.

Evidentne teda nevieš o bitcoine všetko ani ty, takže podľa tvojej logiky by si snáď ani nemal komentovať tento článok. Mne to ale nevadí, kľudne komentuj, veď som k tomu aj vyzýval ale nemusíš sa stavať tak nadradene. Ak som napísal niečo chybne, tak si myslím, že sa to dá vysvetliť či opraviť moje tvrdenia aj bez tých poznámok o zlátanine, že sa tomu nerozumiem a podobne... Proste diskutovať ako ľudia.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Jozef Kmeto: Obezita mi vzala všetko 4 951
 2. Maroš Chmúrny: Spoločná zodpovednosť a R. Fico žije v strachu 4 256
 3. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 2 318
 4. Martin Greguš: Jozef Kmeto zomrel v sanitke. Jeho posledná výzva "neveriacim" 1 640
 5. Robert Fico: R. FICO: Kliment s Hrubalom pustili mafiána Kudličku z väzby, Kováčik za to sedí vo väzbe. 871
 6. Ján Šeďo: "Pán Fico povedal že máme prísť, tak sme prišli". 608
 7. Peter Kollega: Robert Fico ako verejný obhajca zločinca Dušana K. 380
 8. Jozef Sitko: Pani prezidentka, štátu škodia médiá v službách oligarchie... Nie premiér! 331
 9. Dušan Koniar: Tie velebené predavačky z prvej línie posiela Ústredný krízový štáb rovno do karantény 301
 10. Janka Cigániková: Plošné testovanie bolo úspešné. Lockdown nie je riešenie. Vakcína bude najskôr o rok. 297

Rebríčky článkov


 1. Gabo Németh: Láska ako v ohni med
 2. Jozef Legény: Ľudia 65+ sa nepočítajú do štatistiky účasti. Teda ani do štatistiky pokút, pán Matovič?
 3. Dušan Seberíni: Čosi tu neštimuje
 4. Miriam Studeničová: Kráľovná podsvetia a Kráľ času! Fantastické nepoznané skutočnosti!
 5. Štefan Vidlár: O prokurvátoroch
 6. Andy Morávek: Ako som do CORWIN SK a.s. priniesol hotovosť na kúpu bytu… a oni ma otočili vo dverách
 7. František Cudziš: Ad.: V. Tepličková – stačí, keď sa poskladáme...
 8. Ivan Čarnogurský: PREČO NEKRITIZUJEM TÚTO VLÁDU
 9. Michal Karvay: Hostina
 10. Marcel Burkert: Neokukané zákutia a krásy Bratislavy II. Z rokov 2011 - 2019


Už ste čítali?